Aparat KTG

Kardiotokografia (KTG) mierzy tętno dziecka. Jednocześnie monitoruje również skurcze macicy (macicy). CTG stosuje się zarówno przed porodem (przed porodem), jak i podczas porodu, aby monitorować dziecko pod kątem jakichkolwiek oznak niepokoju. Patrząc na różne aspekty tętna dziecka, lekarze i położne mogą zobaczyć, jak dziecko sobie radzi.

Co dzieje się podczas kardiotokografii? Monitorowanie zewnętrzne

KTG jest najczęściej wykonywana zewnętrznie. Oznacza to, że sprzęt służący do monitorowania pracy serca dziecka umieszcza się na brzuszku (brzuchu) matki. Wokół brzucha mamy zakładany jest elastyczny pas. Posiada dwie okrągłe płytki wielkości piłki tenisowej, które stykają się ze skórą. Jedna z tych płytek mierzy tętno dziecka. Drugi ocenia nacisk na brzuch. W ten sposób jest w stanie pokazać, kiedy następuje każdy skurcz i oszacować jego siłę. Położna może nałożyć na skórę trochę galaretki, aby uzyskać silny sygnał. Pas CTG jest podłączony do maszyny, która interpretuje sygnał pochodzący z płytek. Tętno dziecka można usłyszeć jako bicie lub pulsujący dźwięk wytwarzany przez maszynę. Niektórym matkom może to przeszkadzać lub niepokoić, ale można zmniejszyć głośność, jeśli hałas Ci przeszkadza. Urządzenie udostępnia również wydruk, który pokazuje tętno dziecka w określonym przedziale czasu. Pokazuje również, jak zmienia się tętno wraz ze skurczami. Jeśli masz KTG przed porodem, możesz zostać poproszony o naciśnięcie przycisku na maszynie za każdym razem, gdy dziecko się porusza. W tym czasie nie będziesz mieć żadnych skurczów, więc KTG będzie monitorować tylko tętno dziecka.

Monitoring wewnętrzny

Czasami, jeśli nie można znaleźć sygnału za pomocą monitora zewnętrznego lub gdy monitorowanie jest ważniejsze, można zastosować monitorowanie wewnętrzne. W celu monitorowania wewnętrznego przez pochwę wprowadza się małe urządzenie zwane elektrodą i umieszcza się na skórze głowy dziecka. To urządzenie rejestruje tętno.

Jak działa kardiotokografia?

CTG wykorzystuje fale dźwiękowe zwane ultradźwiękami do wykrywania tętna dziecka. Ultradźwięki to dźwięk o wysokiej częstotliwości, którego nie słychać, ale można go wysłać (wyemitować) i wykryć za pomocą specjalnych maszyn. Ultradźwięki swobodnie przemieszczają się przez płyn i tkanki miękkie. Jednak ultradźwięki odbijają się jako „echa” (są odbijane z powrotem), gdy uderzają w bardziej solidną (gęstą) powierzchnię. Na przykład ultradźwięki będą swobodnie przemieszczać się przez krew w komorze serca. Ale kiedy uderza w solidny zawór, wiele ultradźwięków odbija się echem. Innym przykładem jest to, że kiedy ultradźwięki przemieszczają się przez żółć w woreczku żółciowym, odbiją się silnym echem, jeśli uderzą w litą kamicę żółciową. Tak więc, gdy ultradźwięki „uderzają” w różne struktury ciała o różnej gęstości, odsyła echo o różnej sile. W monitorowaniu KTG stosuje się specjalny rodzaj ultrasonografii, zwany Dopplerem®. Ten rodzaj ultradźwięków służy do pomiaru poruszających się struktur, dzięki czemu jest przydatny do monitorowania tętna. Druga płytka na CTG mierzy napięcie brzucha matki. Ten pomiar służy do pokazania, kiedy macica się kurczy.

Co może pokazać kardiotokografia?

To normalne, że tętno dziecka waha się w zakresie od 110 do 160 uderzeń na minutę. Jest to znacznie szybsze niż tętno, które wynosi około 60-100 uderzeń na minutę. Tętno dziecka, które nie zmienia się, jest zbyt niskie lub zbyt wysokie, może sygnalizować problem. Zmiany tętna dziecka, które występują wraz ze skurczami, tworzą wzór. Pewne zmiany w tym schemacie mogą sugerować problem. Jeśli wyniki badań sugerują, że dziecko ma problem, lekarz może zdecydować o natychmiastowym porodzie. Może to oznaczać, że musisz mieć cesarskie cięcie lub poród wspomagany kleszczami.

Do czego służy kardiotokografia?

W przypadku normalnego porodu niskiego ryzyka KTG zwykle nie jest potrzebne. Położna będzie od czasu do czasu słuchać tętna dziecka, aby sprawdzić, czy jest prawidłowe. Jednak w niektórych sytuacjach zaleca się ciągłe monitorowanie za pomocą KTG. Obejmują one:

Twoje dziecko przychodzi wcześnie lub wydaje się mniejsze niż oczekiwano.

Masz wysokie ciśnienie krwi.

Masz wysoką temperaturę (gorączkę).

Masz infekcję.

Podczas porodu oddajesz świeżą krew.

Spodziewasz się więcej niż jednego dziecka (bliźniaków lub więcej).

Dziecko otworzyło jelita (wydostała się smółka) do płynu owodniowego.

Położna uważa, że może wystąpić problem, słuchając aparatu Pinard® lub Doppler®.

Jeśli twoje błony pękły więcej niż 24 godziny przed rozpoczęciem porodu.

Jeśli Twoje dziecko znajduje się w nietypowej pozycji.

Przyspieszony poród dzięki Syntocinon® lub potrzebujesz znieczulenia zewnątrzoponowego w celu złagodzenia bólu.

Jeśli masz znieczulenie zewnątrzoponowe w celu złagodzenia bólu podczas porodu, CTG można stosować przez pół godziny po założeniu znieczulenia zewnątrzoponowego lub po uzupełnieniu znieczulenia zewnątrzoponowego.

 

Script logo